Wojciech Kujawski, znany regionalista i autor poczytnych przewodników po szlakach wodnych Warmii i Mazur, zapoczątkował nową ilustrowaną serię, tym razem po szlakach wędrownych historycznych Prus. Dotychczasowa seria szlaków wodnych od lat zachwycała mnie swoją szatą graficzną, bogatym materiałem ilustracyjnym i szczegółowością opisów miejsc. Pierwsza publikacja otwierająca nowy cykl poświęcona jest Olsztynowi, rodzinnemu miastu autora, z którym łączy go silne przywiązanie wynikające z obcowania z okoliczną przyrodą. Autor wspomina szczególnie Las Miejski w którym bywał od najmłodszych lat spędzając czas u dziadków mieszkających na jego obrzeżach. Książka pt. „Olsztyn: lasy, jeziora. Szlak wędrowny/ ein Wanderweg” powstała z sentymentu autora do lat spędzonych nad miejscowymi jeziorami i aktywności w klubach płetwonurków Ukiel i Koral. Przewodnik uzupełniony jest przepięknym materiałem ilustracyjnym. Tym co przyciągnęło moją uwagę, to przedwojenne karty pocztowe w kolorze sepii, plany, mapy i prywatne fotografie autora. Szczególną wartość stanowią odręczne dopiski na kartach pocztowych – swoista gratka dla miłośników historii.
Podobnie jak w dotychczas wydanych przewodnikach, publikacji towarzyszy duch Mieczysława Orłowicza, prekursora turystyki wędrownej, którego zapiski krajoznawcze w formie cytatów wzbogacają opracowany materiał. Podobnie jak każda z wcześniejszych książek, również i ta składa się z siedmiu rozdziałów, a całą trasę wędrówki możemy podzielić na trzy części. Pierwsza cześć dotyczy m.in. olsztyńskiego Lasu Miejskiego, Jakubowa i Stadionu Leśnego. Jak ważnym miejscem dla olsztynian był i jest Las Miejski pokazuje cytat niemieckiego wydawcy Karla Danehla pochodzący z publikacji „Führer durch Allenstein und Umgebung” (Przewodnik po Olsztynie i okolicy, wyd. 1925). Pisze on tak: „Olsztyński Las Miejski zasługuje na miano najcenniejszego zasobu miasta - leżąc tuż u jego wrót, ze swoim wspaniałym drzewostanem sosnowym i liściastym, swoim bogatym w ozon powietrzem krzepiącym płuca, a także swoim urozmaiceniem to wzgórzami i dolinami, to wodami i łąkami - stanowi dla mieszkańców nieustające źródło wypoczynku i radości na łonie pięknej przyrody”. Druga część prowadzi nas do Łupstychu i Likus, położonych nad jeziorami Ukiel i Sukiel. Poznamy tutaj historię pierwszych kąpielisk publicznych nad Jeziorem Długim oraz rozwój rekreacji i sportów wodnych nad wschodnią odnogą jeziora Ukiel. Trzecia obejmuje stare warmińskie wsie Jaroty i Bartąg. To właśnie tutaj przebiega historyczny Gościniec Niborski prowadzący do Orzechowa, Łańska-Rybaków i Małych Plusk. Przewodnik „Olsztyn: lasy jeziora. Szlak wędrowny” jest z pewnością wartościową i interesującą publikacją, będącą wynikiem pasji i zamiłowania samego autora do warmińskich stron, jej urzekających krajobrazów i przyrody. Ten osobisty stosunek przebija się przez karty książki, uwidacznia się w pietyzmie i dbałości o każdy szczegół publikacji.
Małgorzata
Olsztyn. Lasy. Jeziora : szlak wędrowny = Ein Wanderweg / Wojciech Kujawski. - Olsztyn : QMiKa, 2020. - 447, [1] s. : il. kolor., fot., mapy ; 21x15 cm. - Bibliogr. s. 447. - ISBN 978-83-95633-61-4
Komentarze
Prześlij komentarz