O regionie można różnie. Bibliografować, archiwizować dokumenty życia społecznego, urządzać spotkania, wystawy, wydawać publikacje. To jasne. Warto jednak zerknąć na mniej popularne sposoby na regionalizm.W niektórych bibliotekach można podejrzeć ciekawe pomysły. Oto one:
Tradycja i folklor dla każdego
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin (woj. kujawsko-pomorskie) stawia na popularyzację regionalnego folkloru. Odbywają się spotkania, podczas których wykonuje się rozmaite robótki ręczne z wykorzystaniem regionalnych wzorów. W bibliotece prowadzi się izbę tradycji - tradycji lokalnych, rzecz jasna.
Izba tradycji, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin |
Poza tym w Barcinie pielęgnuje się gwarę pałucką.W bibliotece organizuje się konkursy gwary - literackie, tłumaczeniowe, a nawet śpiewacze. Śpiewają zarówno czytelnicy, jak i bibliotekarze. Pałucczyzna odbija się szerokim echem.
Region we wzorach i na ekranie
Z równą dbałością o lokalny folklor podchodzą do sprawy bibliotekarze z Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu. Tam także organizuje się spotkania poświęcone regionalnej estetyce. Robótki ręczne wykonane w oparciu o detale zaczerpnięte z regionalnego wzornictwa są dumnie eksponowane w gablotach biblioteki.
Biblioteka Miejska w Inowrocławiu |
W strukturach inowrocławskiej biblioteki znajduje się dział regionalny poświęcony głównie bibliografii (brzmi znajomo). Tamtejsi bibliotekarze ciekawie podeszli do dokumentów życia społecznego. Włączyli w ich zakres nagrania programów TV. W dziale przewidziano specjalne stanowisko pracy:
Biblioteka Miejska w Inowrocławiu |
Co ma bibliotekarz? Bibliotekarz ma skrupulatnie oglądać wszelkie możliwe programy lokalne oraz takie, gdzie jest szansa pojawienia się regionu. Ogląda, wychwytuje co trzeba, nagrywa na płytę, opisuje, archiwizuje. Co za praca! Żyć, nie umierać.
Tradycje regionu i interaktywna supernowoczesność
W awangardzie nowoczesnych rozwiązań plasuje się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie (woj. lubuskie). Dlaczego? Proszę bardzo:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie |
Nie ma zgody co do nazwy tego urządzenia. Jedni mówią, że to "fontanna", inni - "chrzcielnica". Biorąc pod uwagę, że dawniej w budynku mieściło się kolegium jezuickie, może to drugie zdradza intencje architekta. Co ważne dla regionu, to funkcja praktyczna tej interaktywnej innowacji.
Duży panel dotykowy posiada kilka funkcji. Przede wszystkim, na monitorze można sprawdzić ofertę biblioteki. Można także wejść w część edukacyjną, gdzie wybiera się między trzema grami.
Szachy, gra dotycząca polskich monet, a najciekawsza pod względem regionalizmu jest gra "Królowie Polski". Napisana w oparciu o fakty historyczne związane ze Wschową i regionem polega na wybieraniu odpowiedzi na pytania związane z sylwetkami królów i wydarzeniami decydującymi o losach państwa. Gra prosta w obsłudze, treści łatwe do przyswojenia, a frajda gwarantowana.
W tej samej bibliotece na ścianie wisi panel dotykowy z funkcją robienia zdjęć. Po sfotografowaniu się zdjęcie dołącza się do gotowego tła pokazującego bibliotekę albo inne miejsca charakterystyczne dla Wschowy i tak przygotowaną pocztówkę wysyła się na dowolny adres poczty elektronicznej. Regionalizm na miarę XXI wieku.
Zdjęcia powstały podczas służbowego wyjazdu pracowników WBP w Olsztynie
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na bazie materiałów zebranych, podpatrzonych i podsłuchanych podczas wyjazdu studyjnego „Nowoczesna biblioteka – przyjazna przestrzeń dla użytkownika” w ramach projektu szkoleniowego „Od relacji do aranżacji”
finansowanego ze środków Instytutu Książki, Narodowego Programu Rozwoju
Czytelnictwa oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie
(Bukowiec, Barciny, Inowrocław, Kargowa, Wschowa, 8-10.10.2014 r.).
O całym wyjeździe: tu (Biblioteka z pomysłem – relacja z wyjazdu studyjnego)
O całym wyjeździe: tu (Biblioteka z pomysłem – relacja z wyjazdu studyjnego)
Barbara
Miejsce bardzo dobrze znane lidzbarskim bibliotekarkom, chętnie przez nas odwiedzane za sprawą regionalnych trunków i nie tylko ;-) Pozdrowienia dla regionuregionu od ewy i ani
OdpowiedzUsuńKomentarz dotyczy fotograficznego czwartku z 9 X 2014 r. ;-)
UsuńEwo i Aniu,
OdpowiedzUsuńdzięki za komentarz! Pozdrawiamy;)